زیبایی لبخند کودکان عزیزمان

ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی دندان کودکان و مراقبت از دندان این فرشته های زمینی مهمترین تاثیر را در اعتماد به نفس آنها در آینده را دارد.

ارتودنسی دندان کودکان

کودکان با طبیعت ظریف و حساسی که دارند یکی از ارزشمندترین دارایی‌های والدینشان هستند. دیدن لبخند روی لب آن‌ها آرزوی هر پدر و مادری است. توجه به سلامت دهان و دندان کودکان از سنین پایین می‌تواند لبخندی زیبا به فرزند دلبند شما هدیه دهد. اگر شاهد نامنظم بودن دندان‌ها یا مشکلات فک در کودک خود هستید، اولین کاری که می‌کنید باید مراجعه به یک دندانپزشک ماهر باشد. ارتودنسی در کودکان به عنوان یکی از روش‌های حل مشکلات این چنینی از جمله مواردی است که هر پدر و مادری باید اطلاعات کافی درباره آن داشته باشد.

ظرافت کودکان و ساختار حساسی که در بدن خود دارند ایجاب می‌کند تا دقت و توجه خود را نسبت به آن‌ها و سلامتشان چند برابر کنید. دندان‌های شیری کودکان و مراقبت از آن‌ها به شدت روی رشد دندان‌های دائمی آن‌ها در آینده تأثیرگذار خواهد بود. به همین دلیل است که در صورت مشاهده هر مشکلی در دندان‌های کودک خود باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. ما در ادامه این مطلب قصد داریم تا تمام نکات مهم درباره ارتودنسی کودکان و سلامت دندان‌های این فرشته‌های زمینی را با ذکر جزئیات بررسی کنیم.

بررسی مفهوم ارتودنسی در کودکان

عملی که توسط دندانپزشک به منظور ایجاد نظم در دندان‌ها، تغییر موقعیت‌های غیر معمول در فک و دندان و رفع ناهنجاری‌ها انجام می‌شود، ارتودنسی نام دارد. این نوع درمان در هر سنی قابل اجرا است. اما زمانی که در کودکان با هدف پیشگیری از بی‌نظمی دندان‌ها یا درمان زودهنگام انجام می‌شود، ارتودنسی کودکان نام دارد. در واقع می‌توان این گونه گفت که با تشخیص مشکل اصلی دهان و دندان کودک و انجام ارتودنسی در صورت نیاز، از پیشرفت مشکل کودک خود و افزایش هزینه درمان در آینده جلوگیری خواهید کرد.

ارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی در چه کودکانی روش درمانی مناسبی خواهد بود؟

زمانی که دندان‌های شیری کودکتان به طور کامل رشد می‌کند به راحتی می‌توانید با مقداری دقت به شکل آن‌ها متوجه موقعیت و نظمشان شوید. هر گونه تغییری که در نظم دندان‌های کودک خود ایجاد شود، حکم یک زنگ خطر را دارد که با مشاهده آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. موارد این چنینی معمولاً از طریق ارتودنسی قابل حل است.

برای اینکه به شکل واضح‌تری متوجه این موضوع شوید به نمونه‌های خاصی از ناهنجاری‌های دندان که با مشاهده آن روش درمان ارتودنسی کودکان پیشنهاد می‌شود اشاره خواهیم کرد:

  • جلو زدگی یکی از فک‌ها
  • کج بودن دندان‌های دائمی
  • فاصله بین دندان‌ها
  • متمایل شدن یکی از فک‌ها به سمت چپ یا راست
  • افتادن زود هنگام یا دیر هنگام دندان‌های شیری
  • تنفس دهانی دائمی به جای تنفس از بینی
  • مشکل در قورت دادن غذا
  • مشکل در صحبت کردن

فواید ارتودنسی دندان در کودکان

مشکلی که در دندان‌های کودک شما به وجود آمده است اگر به موقع و به شکلی درست حل شود از ایجاد مشکل‌های شدیدتر در آینده جلوگیری خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است درمان را از سنین پایین شروع کنید. پس در ادامه این مطلب قصد داریم تا به فواید ارتودنسی کودکان اشاره کنیم.

ارتودنسی دندان کودکان
ارتودنسی دندان کودکان

بهبود یافتن سلامت دندان و دهان

زمانی که دندان‌های فرزند شما در موقعیتی نامناسب و نامنظم قرار داشته باشد، تمیز کردن و رعایت بهداشت آن‌ها و انجام دادن کارهایی مثل نخ دندان کشیدن، مسواک زدن و… ممکن است کمی سخت باشد. در نتیجه گاهی اوقات شاهد پوسیدگی و خرابی دندان‌های کودک خود خواهید بود. بنابراین با ارتودنسی دندان در کودکان  می‌توان به حفظ بهداشت دهان و دندان و در نتیجه حفظ سلامت آن کمک شایانی کرد.

بهبود یافتن توانایی جویدن و تکلم

دندان‌های نامرتب در دهان کودک شما ممکن است باعث شود تا به سختی صحبت کند. به هر حال حرکت زبان در دهان و برخورد آن با قسمت‌های مختلف است که باعث ایجاد صداهای مختلف می‌شود. به همین دلیل است که با خارج شدن از این نظم، تولید صدا و در نتیجه قدرت تکلم تضعیف خواهد شد. همچنین این عدم وجود نظم در دندان‌ها ممکن است باعث ایجاد مشکل جویدن و بلع در کودک عزیز شما شده و به مراتب آن ممکن است شاهد مشکلات گوارشی در فرزندتان هم باشید. به همین دلیل است که انجام ارتودنسی در کودکان از مزایای زیادی مثل بهبود توانایی جویدن و تکلم برخوردار است.

افزایش اعتماد به نفس

کودکان روحیه‌ی بسیار حساسی دارند و معمولاً در جمع دوستانشان مدام در حال مقایسه خود با دیگران هستند. لبخند و طرح لبخند یکی از تأثیرگذارترین عوامل در زیبایی نه تنها کودکان بلکه تمام انسان‌ها است. این عامل زیبایی در شکل گیری اعتماد به نفس و شخصیت کودکان در سن رشد بسیار حائز اهمیت است. لذا وظیفه‌ی هر پدر و مادری است که به این موضوع توجه کافی را داشته باشند.

ارتودنسی کودکان مانند یک ناجی عمل کرده و لبخندی زیبا با دندان‌های منظم و مرتب را به کودک شما هدیه می‌کند. در نتیجه اعتماد به نفس آن‌ها خدشه‌دار نخواهد شد و با روحیه‌ای بالا و پرانرژی می‌توانند در جمع دوستان خود حاضر شوند.

صرفه جویی در زمان

ارتودنسی در حالی که روش درمانی بسیار تأثیرگذار و مناسبی است، نیازمند مراقبت‌های خاصی بوده و به همین دلیل است که تحمل آن در مدت زمان طولانی امری دشوار خواهد بود. در عین حال درمان دندان‌هایی که دچار مشکل است به هر حال امری واجب بوده که بالاخره باید انجام شود. حال با توجه به اینکه کودکان دغدغه کمتر و وقت خالی بیشتری دارند، بهتر است این درمان در همان سنین کودکی آغاز شود.

همچنین لازم به ذکر است که دهان و دندان کودکان به دلیل اینکه هنوز در حال رشد است به شکل راحت‌تر و در مدت زمان کمتری تغییر شکل می‌دهد. بنابراین یکی دیگر از مزیت‌های ارتودنسی کودکان این است که در مدت زمان کمتری می‌توان نحوه رشد دندان‌ها را به سمتی درست هدایت کرد.

ارتودنسی دندان کودکان
ارتودنسی دندان کودکان

صرفه جویی در هزینه درمان

با توجه به اوضاع اقتصادی حاکم، تغییر و افزایش قیمت خدمات و تجهیزات پزشکی هر سال نسبت به سال گذشته امری مسلم است. همچنین میزان سختی زیاد و مدت زمان بیشتری که درمان در سنین بالا نیاز دارد نیز یکی از عواملی خواهد بود که هزینه درمان نسبت به دوران کودکی چند برابر شود. بنابراین صرفه جویی در هزینه درمان نیز می‌تواند یکی از مزیت‌های ارتودنسی در کودکان باشد.

بهترین زمان برای ارتودنسی در کودکان

باید توجه داشته باشید که زمان مراجعه به دندانپزشک و زمان شروع درمان ممکن است کاملاً متفاوت باشد. شما زمانی که یکی از مشکلات نام‌برده‌شده در قسمت‌های قبل این مقاله را در فرزند عزیز خود مشاهده کردید باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. زمان شروع درمان با توجه به نوع و میزان مشکل کودک توسط دندانپزشک مشخص می‌شود.

لازم به ذکر است زمانی که یک کودک به ارتودنسی نیاز داشته باشد، باید این کار تحت نظر پزشک متخصص انجام بگیرد و دیگر موضوع سن و سال مطرح نیست. به عبارت دیگر می‌توان این گونه گفت که زمان درمان برای هر کودک با توجه به نیازی که دارد متفاوت است. برای مثال کودکانی که شکاف لب و کام دارند، بهتر است قبل از رویش دندان‌های دائمی زیر نظر دندانپزشک با کمک تجهیزات ارتودنسی مخصوص تحت درمان قرار بگیرند.

همچنین در کودک دیگری ممکن است این درمان در سن ۶ الی ۷ سالگی و قبل از افتادن دندان‌های شیری شروع شود. ارتودنسی کودکان در این سن باعث می‌شود تا از بروز مشکلات بیشتر در سنین بالا جلوگیری شده و بستری آماده برای رویش دندان‌های دائمی این عزیزان آماده شود.

ارتودنسی دندان کودکان

مراحل درمان به روش ارتودنسی در کودکان

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که اکثر کودکانی که تحت این روش درمان قرار می‌گیرند، برای تکمیل روند درمان خود ممکن است در سال‌های بعد به بریس یا اقدامات اضافی دیگر نیاز پیدا کنند. اما با درست انجام شدن درمان اولیه، لزوم انجام این اقدامات اضافی به مراتب کاهش پیدا خواهد کرد. به طور کلی می‌توان این گونه گفت که ارتودنسی کودکان در دو فاز انجام می‌شود:

فاز اول

فاز اول درمان معمولاً در سنین ۶ الی ۷ سالگی کودکان انجام می‌شود. زمانی پزشک معالج کودکتان تشخیص دهد که ارتودنسی لازم است، این فاز شروع می‌شود. لازم به ذکر است که معمولاً درمان کودکان در این سنین معمولاً بدون بریس یا همان سیم کشی ارتودنسی انجام شده و در مقابل بیشتر از وسیع کننده‌های کام، فضا نگهدارها و موارد مشابه استفاده خواهد شد. در این صورت ممکن است این مرحله از درمان چیزی حدود ۴ الی ۸ ماه زمان ببرد.

فاز دوم

فاز دوم درمان نیز معمولاً در سنین ۱۰ الی ۱۵ سالگی در کودکان و زمانی که دندان‌های دائمی رشد کرده‌اند آغاز خواهد شد. در این صورت درمان بدون دغدغه و استرس به روشی اصولی و با استفاده از بریس ارتودنسی انجام می‌شود. درمان فرزند دلبند شما در این سن معمولاً چیزی حدود ۶ الی ۱۸ ماه زمان می‌برد. لازم به ذکر است که مدت زمان درمان در هر کودکی با توجه مشکلی که دارد ممکن است متفاوت باشد و معمولاً پس از معاینه توسط دندانپزشک متخصص تخمین زده خواهد شد.

در آخر

کودکان مانند فرشته‌های کوچکی هستند که زیبایی، نشاط و انگیزه را همراه با خود به دنیای اطرافشان هدیه می‌دهند. توجه و اهمیت شما به عنوان پدر و مادری مهربان و دلسوز به سلامت آن‌ها همیشه جزوی از زیبایی‌های جهان بوده است. ما در این مقاله سعی کردیم به موضوع ارتودنسی در کودکان و مزایا و نکات مهم درباره آن اشاره کنیم. بنابراین با داشتن اطلاعات کافی درمورد روش‌های حفظ سلامت دهان و دندان و آشنایی با راه حل‌های درمانی مثل ارتودنسی کودکان می‌توانید زیبایی و سلامت کودک خود را تضمین شده بدانید.

 

Call Now Button