کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر پردیس اعتضاد کیهانی

حقایقی که باید درباره دندان های کودکان بدانید

آیا می دانید دندان های کودکان از دوره جنینی و پیش از تولد نوزاد شروع به رشد می کنند؟ اما حداقل تا 6 ماهگی دندان های شیری قابل مشاهده نیستند. همزمان با بزرگ شدن نوزاد و ورود به دوره ی نوپایی ، دندانهای بیشتری رشد می کنند تا زمانی که کودک یک دسته تقریبا کامل از دندانهای شیری ( به طور معمول در حدود 3 سالگی ) داشته باشد. همانطور که میدانید در عرض چند سال ، این دندانهای شیری شروع به ریزش می کنند تا دندان های بزرگسالی جای دندان های شیری را پر کنند ! اگر بچه کوچک دارید و یا علاقه مندید که در مورد دندانپزشکی کودکان بیشتر بخوانید و بدانید با ما در ادامه همراه باشید تا برخی از حقایق مربوط به بهداشت دندان و دندان مربوط به کودکان را بررسی کنیم.

فهرست محتوا

دندانپزشکی کودکان : ۸ واقعیت درباره دندان های کودکان که باید بدانید

در اینجا به موارد مهمی اشاره خواهد شد که باید در مورد سلامت دندان های کودکان خود به خاطر بسپارید.

حقایق دندان های کودکان

پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری مربوط به دهان و دندان در دوران کودکی است.

‏پوسیدگی دندان یک بیماری شایع و مضر برای سلامت دندان های کودک است و در صورت عدم درمان ، پوسیدگی می تواند تا جایی پیش رود که باعث از بین رفتن دندان های کودک شود و تأثیر جبران ناپذیری بر سلامت عمومی کودک داشته باشد. طبق داده های ارائه شده توسط CDC ، بیش از ۴۲٪ کودکان بین ۲ تا ۱۱ سال دارای حفره در دندان های خود هستند .

شاید جالب باشد بدانید ، میزان گزارش های مربوط به وجود حفره در دندان های کودکان ۵ برابر بیشتر از آسم و ۲۰ برابر بیشتر از بیماری دیابت است.

حفره های دندان قابل پیشگیری هستند

درست است که وجود حفره ها بسیار شایع هستند و به طور معمول در کودکان دیده میشوند ، اما مطمئناً این بدان معنا نیست که نمی توانید از بوجود آمدن آنها جلوگیری کنید.

به طور مثال، استفاده از فلوراید یکی از روش هایی است که می تواند از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند و یا سرعت روند اولیه پوسیدگی دندان را کند کند.اما روش استفاده از آن چگونه است؟

استفاده از فلوراید پس از بلع و مصرف غذا می تواند در تقویت دندان های در حال رشد نقش بسزایی داشته باشد. 

فلوراید به دندان های در حال رشد منتقل می شود و به تقویت مینای دندان ( لایه محافظ روی دندان ) کمک می کند. بدیهی است که مینای دندانِ تقویت شده به وسیله فلوراید و دیگر مواد محافظت کننده ی دندان در برابر پوسیدگی دندان بسیار مقاوم تر است. بهتر است بدانید که فلوراید قادر به ترمیم حفره ها نیست و فقط میزان مقاومت دندان را در برابر پوسیدگی بیشتر میکند.

آب نبات و شکلات  تنها دلیل ضعف و ایجاد حفره و پوسیدگی در سلامت دندان نیستند !

شکی نیست که خوردن شیرینی جات قطعاً می تواند منجر به ایجاد حفره و پوسیدگی دندان شود اما دقت کنید که این تنها دلیلی نیست. با نگاهی کلی ، میتوان گفت انواع مختلفی از مواد غذایی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. به ویژه ، میان وعده های نشاسته دار مانند کلوچه ، بیسکوییت یا نان می توانند احتمال ایجاد کرم خوردگی در دندان های کودک را افزایش میدهد که البته امری طبیعی است ؛ چراکه ، پوسیدگی دندان توسط باکتری های اسید ساز که کربوهیدرات مصرف می کنند ایجاد می شود.

به عبارت دیگر ، حفره ناشی از فعالیت میکروارگانیسم هایی است که از قندهای حاصل از تجزیه غذاهای نشاسته ایی تغذیه می کنند. خیلی مهم است که بعد از خوردن این غذاها ، کودک حتما به درستی مسواک بزند

همه کودکان کودکان باید تا سن یک سالگی حداقل یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند

این یک موضوع پراهمیت است اما متاسفانه آمار نشان می دهد بیشتر کودکان تا سن حداقل ۲ سالگی به دندانپزشک مراجعه نمی کنند! این زمان بسیار دیرتر از توصیه متخصصان دندانپزشکی است و ممکن است خسارت هایی به سلامت دهان و دندان کودک وارد کند .

طبق نظر آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا ، شما باید کودک خود را تا یک سالگی برای ویزیت و معاینه به دندانپزشکی بیاورید. لازم به یادآوری است که دندانهای شیری به چند دلیل بسیار مهم هستند. آنها نه تنها به کودکان در جویدن کمک می کنند ، که برای تغذیه مناسب کودک ضروری هستند ؛ همچنین بسیار مهم است که بدانید دندان های شیری نقش بسیار مهمی در رشد قدرت تکلم کودک  دارند. نکته قابل توجه در این میان این است که دندانهای شیری در جایگیری درست در فضای دهان به دندانهای دائمی کمک می کنند ، بنابراین مراقبت از آنها باید در اولویت اصلی باشد!

مراقبت از دندان های کودک مهم است.

از همان ابتدا مراقبت مناسب و صحیح از دندان های کودک باعث جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد حفره می شود و ازین نظر  بسیار حائز اهمیت است ( حتی قبل از اینکه دندان های کودک شما رشد کند و اصطلاحا کودک دندان در بیاورد ).شما باید برای پاک کردن لثه های کودک خود قبل از رویش دندان ها از مسواک نوزاد یا پارچه نرم استفاده کنید.

این کار باعث می شود لثه آنها عاری از وجود هر نوع باکتری شودو آنها را برای مسواک زدن آماده کند. هنگامی که دندان های شیری رشد کرده و قابل مشاهده شدند ، باید آنها را به طور مرتب و مداوم با خمیر دندانهای حاوی فلوراید مسواک بزنید. لازم به ذکر است در حالت ایده آل ، باید هر روز دو بار مسواک بزنید – صبح و شب.

ممکن است کودک از طریق مادر باکتری های ایجاد کننده حفره را دریافت کند

شاید برایتان عجیب باشد اما ، مادر میتواند علت پوسیدگی دندان های کودک خود باشد .در حقیقت ، ۷۱٪ موارد پوسیدگی دندان ناشی از انتقال باکتری از مادر به نوزاد است.

عامل اصلی پوسیدگی دندانی یک باکتری به نام استرپتو کوکوس موتانس است که از طریق بزاق منتقل می شود. این بدان معنی است که مصرف غذای باقی مانده بقیه افراد ، اشتراک ظروف و حتی بوسیدن به طور غیر مستقیم باعث ایجاد حفره در دندان ها می شود.

با توجه به این نکته ، رعایت بهداشت صحیح دهان و دندان برای مادران مهم است. مادر هرچه در زمینه مراقبت از دهان و دندان محتاط تر و جدی تر باشد ، احتمال ابتلای کودک به مشکلات دندانی کمتر است.

حفره ها می توانند بر عزت نفس و عملکرد تحصیلی کودک شما تأثیر بگذارند

کرم خوردگی و پوسیدگی نه تنها بر سلامت دهان و دندان کودک تأثیر می گذارد ، بلکه می توانند بر اعتماد بنفس او نیز تأثیرات مخربی داشته باشد. متاسفانه کودکان مبتلا به مشکلات دندان بیشتر مورد تمسخر قرار میگیرند و قربانی قلدری مرسوم موجود در مدارش می شوند.

بسیاری از این کودکان معمولاً از لبخند زدن در مقابل دوستانشان خجالت می کشند و تمایلی به شرکت در فعالیت های اجتماعی ندارند. آمار نشان می دهد که پوسیدگی دندان می تواند بر عملکرد تحصیلی کودک نیز تأثیر بگذارد. در ایالات متحده تخمین زده می شود که تقریباً ۵۱ میلیون ساعت از ساعات تحصیلی مدارس هر ساله به دلیل بیماری های مربوط به مشکلات دندانی از دست می رود !

ورزش می تواند باعث آسیب دیدگی دندان شود

کودکانی که در فعالیت های ورزش شرکت می کنند به طور کلی بیشتر در معرض آسیب های دندانی قرار دارند. دندان های ترک خورده و شکستگی ریشه دندان دو آسیب دیدگی دندانی شایع در فعالیت های ورزشی است.

مطالعات اخیر نشان داده است که بسکتبال بیشترین میزان آسیب دیدگی را به دلیل برخورد با بازیکنان دیگر و تماس بسیار دست با صورت دارد. به دلیل تکرار مکرر این آسیب ها ، بسیار مهم است که ورزشکار کوچک شما در طول فعالیت های خود از تجهیزات ورزشی مناسب استفاده کند. مراقبت مناسب از دندان مسیری طولانی و پیوسته است.همانطور که می بینید ، هنگام صحبت از دندانپزشکی کودکان ، موارد زیادی را باید به خاطر داشته باشید و رعایت کنید .

مهمتر از همه ، به یاد داشته باشید که شروع مراقبت های دندانپزشکی مناسب هرگز دیر نیست. ایجاد حفره شایع ترین بیماری مربوط به دهان و دندان در کودکان است!

منبع: دندانپزشکی کودکان بورک

دکتر پردیس اعتضاد کیهانی
دکتر پردیس اعتضاد کیهانی

من دکتر پردیس اعتضاد کیهانی هستم، متولد تیرماه سال 1370. در سال 88 با رتبه 19 کشوری وارد رشته ی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی شدم. سال 94 با رتبه ی 9 کشوری در آزمون دستیاری وارد تخصص کودکان شدم و پس از طی سه سال دوره دستیاری با قبولی در آزمون بورد تخصصی از رشته تخصصی دندانپزشکی کودکان فارغ التحصیل شدم. با پنج سال سابقه کاری در زمینه دندانپزشکی کودکان تحت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی، امروز تصمیم گرفتم مرکز درمانی را فعال کنم که مختص دندانپزشکی کودکان می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button