کودکی دختر 5 ساله که دندان هایش زرد شده اند

چرا دندان های کودک زرد میشود؟ برای حل این مشکل چه کنیم؟

هیچ چیز در این دنیا زیباتر از دیدن لبخند آراسته بر روی صورت فرزند نیست . اما شاید متوجه شده باشید که دندان های کوچک شما اخیراً کمی زرد به نظر می رسند. نگران نباشید ، زردی دندان دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. علل متفاوتی از بهداشت نامناسب دندان گرفته تا ژنتیک ممکن است موجب زرد شدن دندان های کودک شوند . و بسته به علت ، روش های مختلفی نیز وجود دارد که می توانید این مشکل را حل کنید. در اینجا بیشتر در مورد اینکه چرا دندانهای کودک شما ممکن است تغییر رنگ داده باشد ، آنچه می توانید در خانه انجام دهید و همچنین اینکه چه زمانی باید با دندانپزشک کودک خود صحبت کنید ، میپردازیم.

فهرست محتوا

زرد شدن دندان، رفع زردی دندان

دلایلی که ممکن است موجب زرد شدن دندان های کودک شما شوند

قبل از هرچیز آیا می دانید دندانهای شیری سفیدتر از دندانهای دائمی هستند؟ بله درست است.

وقتی کودک شما رشد می کند ، یکبار دندان های خود را از دست می دهد و دندان های دائمی رشد می کنند. وقتی این اتفاق می افتد ، ممکن است تفاوت چشمگیری بین رنگ دندان های جدید درحال رشد و دندان های شیری مشاهده کنید . این مسئله به دلیل آن است که دندانهای بزرگسالان حاوی عاج بیشتری هستند که باعث می شود محتوی زیر مینای دندان شفاف کمی زردتر به نظر برسد.

هنگامی که تمام دندانهای همیشگی کودک شما رشد کنند و پدیدار شوند ممکن است کاملاً به این رنگ توجه نکنید.

پلاک دندان

مسواک نزدن ممکن است منجر به جمع شدن پلاک در سطح دندان شود و باعث زردی دندان آن شود.

نه تنها این موضوع ، بلکه غذا و نوشیدنی نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود. وقتی این مواد روز به روز به خوبی مسواک نشوند ، می توانند منجر به تجمع پلاک و ایجاد لکه شوند.

حفره ها و پوسیدگی ها

پوسیدگی دندان و حفره های ایجاد شده می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها و زرد شدن ظاهر آنها شوند. با رشد پوسیدگی ممکن است لکه های تیره روی دندان مشاهده کنید. که با گذشت زمان ، این لکه ها می توانند منجر به ایجاد سوراخ هایی در دندان ها شوند که حفره نامیده میشوند.

اگر مشکوک هستید که کودک شما ممکن است این مشکلات را داشته باشد ، برای جلوگیری از عفونت دندان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید تا در اسرع وقت آنها را معالجه کند.

جراحت

اگر کودک شما به دندان هایش صدمه بزند ، ممکن است رگ های خونی آسیب ببینند و دندان ها را زرد ، قهوه ای ، خاکستری یا سیاه نشان دهد.

بعد از ضربه ، مویرگهای داخل دندان می توانند ترکیده و باعث جمع شدن خون – به طور خاص ، هموسیدرین – در کانال های داخل دندان شوند. آسیب حتی ممکن است روی مینای دندان نیز تأثیر بگذارد.

ژنتیک

مینا همان چیزی است که دندان را می پوشاند و به آن رنگ سفید می بخشد. مینای دندان نازک ، که می تواند ژنتیکی باشد ، ممکن است باعث زردشدن و یا تغییر رنگ دندان شود. مینای دندان نازک همچنین ممکن است کودک شما را در معرض پوسیدگی دندان و سایر مشکلات مربوط به بهداشت دهان و دندان قرار دهد.

مکمل

برای کودکان بسیار کوچک ، فلوروز ممکن است یکی از شرایط نگران کننده باشد. این شرایط زمانی اتفاق می افتد که دندان های شیری از طریق آب ، خمیر دندان یا غذاهای غنی شده در معرض بیص از حد فلوراید قرار بگیرند.

فلوروز می تواند منجر به ایجاد لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان ها شود و مینای دندان اطراف آن را زرد نشان دهد.

سایر مکمل ها نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شوند. به عنوان مثال آهن ممکن است باعث خاکستری یا سیاه شدن دندان ها شود.

شرایط خاص پزشکی

هپاتیت ، زردی و سایر شرایط پزشکی نیز ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

همچنین استفاده از داروهای خاص در دوران بارداری یا اوایل کودکی نیز می تواند جزئی از این شرایط باشد. به عنوان مثال ، تتراسایکلین ممکن است باعث شود دندان های کودک خردسال زرد روشن و دندان های کودکان در سنین بالاتر قهوه ای به نظر برسند.

درمان های خانگی دندان زرد

روش هایی وجود دارد که میتوانید با انجام دادن آنها در خانه سعی کنید تا لبخندی زیبا برای کودک خود به ارمغان بیاورید . این روشها در درجه اول در مواردی کاربرد دارند که دندانها به دلایل زیر لکه دار شده باشند :

 • پلاک
 • غذا
 • ‏عادات بد و ضعیف در زمینه مسواک زدن
 • سایر عوامل بیرونی تغییر رنگ در سطح دندان

بهداشت دهان و دندان مناسب

موارد اول: اطمینان حاصل کنید که کودک شما هر روز دو بار مسواک می زند و نخ دندان می کشد.

هنگامی که آنها شیرینی‌جات یا خوراکی های اسیدی خورده اند ، سعی کنید به فرزندتان بگویید ظرف ۳۰ دقیقه تا یک ساعت مسواک بزند تا از مینای دندان بیشتر محافظت شود.

اگر مکمل هایی مانند آهن مصرف می کنند ، باید بعد از استفاده به شکل مناسب مسواک بزنند و حتما دهان و دندان را شستشو دهند. کودکان باید از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنند و به خوبی پس از مسواک زدن دندان ههی خود را آبکشی کنند تا از بروز فلوئوروز جلوگیری شود.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم به دندان ها کمک میکند تا از پلاک و مواد لکه دار پاک شوند. به علاوه ، با گذشت زمان به آرامی لکه های ملایم را روشنتر می کند. شاید لازم باشد به کودکان کوچکتر کمک کنید تا عادت های خوب مسواک زدن در آنها نهادینه شود.

لیمو و جوش شیر

برای لکه های حاصل از غذا و نوشیدنی یا پلاک روی سطح دندان ، ممکن است سعی کنید از چند قطره آب لیمو و جوش شیرین خمیر درست کنید.

یک بار در هفته ، به سادگی این دو ماده را با هم ترکیب کنید و از کودک خود بخواهید که دندان هایش را با آنها مسواک بزند. بگذارید ۱ یا ۲ دقیقه قبل از مسواک زدن دوباره بماند ، سپس خوب بشویید.

هر چند توجه داشته باشید : اگرچه این روش نسبتاً بی خطر است ، اما دقت داشته باشید که آب لیمو اسیدی است و در صورت استفاده مداوم از آن می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

تغییرات رژیم غذایی

کودک خود را به خوردن میوه ها و سبزیجات سخت ترغیب کنید – به مواردی مانند سیب ، هویج ، کرفس و گلابی فکر کنید. این غذاها نه تنها سالم هستند ، بلکه ممکن است هنگام جویدن به تمیز شدن سطح دندان نیز کمک کنند.

اصولاً بافت سخت این غذاها ممکن است دندانها را بشورند و مانند مسواک زدن ثانویه عمل کنند. و بعضی از میوه ها (به عنوان مثال سیب) حاوی اسید مالیک هستند – که در کیت های سفید کننده مختلف بدون نسخه (OTC) یافت می شود.

بسیار مهم است که مواردی مانند نوشیدنی های شیرین و غذاهای اسیدی را محدود کنید. غذاهایی مانند آب نبات ترش ، نوشابه ، مرکبات ، چیپس سیب زمینی و میوه های خشک می توانند به مینای دندان آسیب زده و باعث تغییر رنگ دندان شوند.

بیشتر بخوانید: چگونه دندان شیری را بکشیم؟

محصولات سفید کننده OTC برای بچه هایی با سنین بالاتر

شما میتوانید از داروخانه محله خود برای جنگ با لکه های روی سطح دندان کمک بگیرید . کیت های سفید کننده دندان OTC ، خمیردندان های سفیدکننده و سایر روش هایی که اخیرا بیشتر و بیشتر رایج شده است.

اما قبل از اینکه این جعبه را به سبد خرید خود اضافه کنید ، حتمت شرایط دندان های کودک خود را در نظر بگیرید.

دندانپزشکان اطفال همه موافق نیستند که کیت های OTC گزینه خوبی برای بچه ها هستند یا نه . آن دسته از دندانپزشکان که معتقدند خوب است توصیه می کنند صبر کنید تا کودک شما تمام دندان های بزرگسال خود را داشته باشد.

عوارض جانبی استفاده از کیت های OTC ممکن است شامل حساسیت دندان و تحریک لثه باشد.

درمان های حرفه ای زردی دندان در مطب دندانپزشکی

وقتی روش های خانگی و مسواک زدن منظم جواب ندهد ، ممکن است بخواهید با دندانپزشک کودک خود دراین باره مشورت کنید.

مجددا ذکر میکنیم که شما باید در مورد رنگ آمیزی به دلیل کرم خوردگی یا موارد ژنتیکی – به معنای تغییر رنگی که منشا آن داخل دندان باشد – و سایر شرایط مربوط به دندان های فرزندتان با دندان پزشک کودکتان صحبت کنید.

سفید کننده حرفه ای

دندانپزشک کودک شما می تواند لکه های نزدیک سطح مینای دندان را با استفاده از روشهای اچ ، بلیچینگ و مهر و موم ( seal technique ) سفید کند. این روش شامل استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم جهت سفید کننده ، سپس یک رزین ، برای جلوگیری از لکه های آینده است.

بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند تا زمانی که فرزند شما کم سن و نوجوان است ، در استفاده از سفید کننده های حرفه ای عجله نکنند . هرچند این عقیده درمیان دندانپزشکان مختلف متفاوت است.

حتی در برخی موارد مراجعین شامل کودکان ۴ ساله نیز میشوند که جهت سفید کردن دندان ها مراجعه میکنند. این درحالی است که محققان معتقدند که به ندرت اتفاق می افتد که کودک زیر ۶ سال گزینه مناسبی جهت انجام این کار باشد.

طبق گزارشات موردی از سال ۲۰۱۵ ، مطالعات نشان داده است که این روش می تواند یک گزینه سریع و ایمن برای کودکان با سنین بالا و نوجوانان مبتلا به لکه بینی ناشی از فلوروز باشد.

میکرو ابریژن با سفید کننده

این عمل در حالی که مشابه سفید شدن استاندارد است ، اما تفاوت هایی دارد و میتوان گفت میکرو ابریژن همراه با سفیدکننده روی دندان ها کمی سخت تر است. همچنین در مقایسه با لکه های عمیق در برابر لکه های سطحی دندان موثرتر است. در این فرایند ، دندانپزشک شما با استفاده از مواد شیمیایی لکه های تغییر رنگ یافته روی دندان ها را سفید می کند.

به طور خاص ، این روش با لکه های تیره ، لکه های قهوه ای ، و لکه های سفید یا تغییر رنگ بهتر عمل می کنند. به گونه ای که بیشتر لکه ها را می توان در یک جلسه از بین برد. اگر در غیر این صورت باشد ، دندانپزشک کودک شما ممکن است گزینه های دیگری را برای از بین بردن لکه های دندان توصیه کند.

عمل های زیبایی دندان

اگر دندان ها از سطح داخلی لکه دار شده اند (به عنوان مثال به علت تتراسایکلین) یا به سفید شدن پاسخ ندهند ، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از روکش یا اتصال برای پوشاندن دندان هارا پیشنهاد کند.

در دزمان با روکش های از جنس چینی ، قبل از قرار دادن روکش ها ، یک لایه از مینای دندان برداشته می شود تا دقیق و متناسب روی دندان سوار شود.

روکش ها نیاز به نگهداری مداوم دارند. به همین دلیل ، ممکن است بهترین انتخاب برای کودکان نباشد. با دندانپزشک صحبت کنید تا ببینید آیا روکش ها انتخاب مناسبی برای کودک شما هستند یا خیر.

با اتصال دندان ، رزین روی سطح دندان قرار می گیرد (تقریباً مانند لاک ناخن) و سپس بعد از سخت شدن ، حالت چروکیده شکلی پیدا می کند که شبیه سایر دندان های معمولی است

همراه با پوشاندن نقاطی که تغییر رنگ داده اند ، دندان پزشکان از باندینگ برای پوشاندن دندانهای آسیب دیده استفاده میکنند.

باندینگ بهترین جواب را در مراجعینی میگیرد که دندان هایشان هنگام غذا خوردن یا گاز گرفتن فشار زیادی را متحمل نمی شوند ، بنابراین می تواند انتخاب خوبی برای دندانهای جلویی باشد. دقت کنید که برخلاف روکش ، باندینگ به طور نامحدود حفظ نمی شود.

نکات و ملاحظات دیگر

باز هم ، برخی از انواع تغییر رنگ دندان وجود دارد که ممکن است به درمان های خانگی و یا حتی حرفه ای پاسخ ندهند. این موارد شامل تغییر رنگ به دلایل ذاتی است ، مانند:

 • موارد ژنتیکی
 • وضعیت های خاص پزشکی
 • قرار گرفتن در معرض برخی از داروها همچون تتراسایکلین

در این حالت ، رنگ دندان از داخل دندان تحت تأثیر قرار می گیرد – بنابراین مسئله فقط مسواک زدن بهتر یا سفید کردن سطح دندان نیست.

چگونه کودکان را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنیم؟

لازم به ذکر مجدد است که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم بهترین روش پیشگیری از لکه ها و پلاک هایی است که روی سطح دندان جمع می شوند. شما می توانید بهداشت دهان و دندان را با این موارد تشویق کنید:

 • خودتان در عادت های خوب بهداشت دهان و دندان الگوی فرزندانتان باشید . مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را یک امر خانوادگی قرار دهید – هر روز دو بار .
 • یک تایمر تنظیم کنید تا مطمئن شوید مدت زمان مسواک زدن کودک شما کافی است . عدد جادویی که باید رعایت شود ۲ دقیقه است. برخی از مسواک ها ممکن است دارای ویژگی های خاصی باشند که این کار را برای شما آسانتر خواهند کرد . اما در هر صورت باید به کودک خود کمک کنید تا به این هدف برسد.
 • یک رژیم غذایی غنی از میوه و سبزیجات تازه اتخاذ کنید . نشاسته و قندها می توانند برای مینای دندان مضر باشند. بنابراین ، اگر غذاهایی که خیلی مناسب دندان نیستند می خورید ، کودک کوچک خود را به مسواک زدن بعد از این وعده غذایی تشویق کنید.
 • برای عادت های خوب جایزه در نظر بگیرید . برای تحسین و پیشرفت مسواک زدن فرزندتان مسابقه برگزار کنید – برای مثال پرکردن نمودار های کوچکی که خودتان طراحی میکنید – و برای برنده شدن در آن یک جایزه کوچک ، در نظر بگیرید.
 • در هنگام خرید کودکتان را با خود ببرید تا مسواک یا خمیردندان هایی را انتخاب کنند که به شکل شخصیت های کارتونی مورد علاقه آنها باشد

چگونه کودکان را به رعایت بهداشت دهان و دندان تشویق کنیم؟

با کودکان بزرگتر و نوجوانان در مورد مشکلاتشان در رابطه با دندان صحبت کنید. اگر آنها می گویند که سفید کردن به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند ، برنامه ریزی یک مشاوره با دندانپزشک خود را انجام دهید . یا بپرسید که آیا استفاده از کیت های سفید کننده خانگی برای دندانهای کودک شما ایمن است یا خیر.

سخن پایانی

خواه کودک شما دندان های سفید داشته باشد یا زرد ، دندان شیری یا دندان بزرگسال ، در هر صورت مطمئن باشید که کودکتان معاینه های منظم و چکاپ های دوره ای دندانپزشکی دارد.

دو بار در سال توصیه می شود جهت از بین بردن رسوب ها و یا هرنوع نگرانی دیگری مانند کنترل و درمان حفره ها به دندانپرشک مراجعه شود.

دکتر پردیس اعتضاد کیهانی
دکتر پردیس اعتضاد کیهانی

من دکتر پردیس اعتضاد کیهانی هستم، متولد تیرماه سال 1370. در سال 88 با رتبه 19 کشوری وارد رشته ی دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی شدم. سال 94 با رتبه ی 9 کشوری در آزمون دستیاری وارد تخصص کودکان شدم و پس از طی سه سال دوره دستیاری با قبولی در آزمون بورد تخصصی از رشته تخصصی دندانپزشکی کودکان فارغ التحصیل شدم. با پنج سال سابقه کاری در زمینه دندانپزشکی کودکان تحت بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی، امروز تصمیم گرفتم مرکز درمانی را فعال کنم که مختص دندانپزشکی کودکان می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button